Translate

12 Nisan 2015 Pazar

ALTERNATİF İŞLER 5

Evde ütü yapmak, çamaşır yıkamak, sökük dikmek  

  Araştırdığım, duyduğum ve gözlemlediğim konulardan yola çıkarak sizlere alternatif iş önerilerinde bulunmaya devam ediyorum. Özellikle evde olan, çalışmayan kadınlar için çok kazançlı olacak bir iş seçeneği var. Çamaşır yıkamak ve ütü yapmak! Yanında ufak tefek terzilik işleri yapmak. Sökük dikmek, pantolon paçası kıvırmak gibi. Bu işi yalnız kadınlar değil, ütü ve dikiş becerisi olan erkekler de yapabilir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hizmet sektöründe bireysel odaklanmalar ön plana çıkıyor. Kişiye özel hizmetler önem kazanıyor. Gelecekte bu daha büyük boyutlarda olacak gibi gözüküyor. Bu bağlamda bizde kendi işlerimizi oluşturabiliriz. Üstelik evimizde yaparak, işyeri harcamaları olmadan!

İşi yapmaya karar verdikten sonra sıra müşteri bulmaya geliyor. Önce yakın çevrenize söyleyeceksiniz sonra internet üzerinden ücretsiz iş ilanları sitelerine yaptığınız işle ilgili ilanlar bırakacaksınız. Yine internet üzerinden forumlar aracılığıyla ya da facebook gibi sosyal ağlarınızı kullanarak işinizi duyuracaksınız. Google dan ücretsiz blog hazırlayıp ( teknik olarak bilginiz yoksa size yardımcı olacak birilerini bulabilirsiniz) verdiğiniz bu hizmeti duyuracaksınız.

Çalışan insanlar bu tarz hizmetleri alıyorlar. Bekâr erkekler başta olmak üzere çok yoğun çalışan kadınlar da zamandan kazandıran bireysel hizmetleri tercih ediyorlar. Fiyatlarınızı bir iş yeri fiyatlarının biraz altında tutar, özenli ve temiz iş çıkarırsanız, işinizle reklamınızı yapar müşteri sayınızı artırırsınız. Müşterilerinizle iş başına ya da aylık ücret üzerinden anlaşabilirsiniz. Bu hizmeti evinizde yapabileceğiniz gibi arzu ederseniz müşterinizin evinde de yapabilirsiniz. Bende önermesi. Gerisi size kalıyor.


Şadan HERGÜNER