Translate

13 Nisan 2015 Pazartesi

ALTERNATİF İŞLER 6

Kendi Yaratıcılığınızla Yeniden Tasarlayın

Araştırdıklarım, duyduklarım ve düşündüklerim doğrultusunda yeni önerilerde bulunmaya devam ediyorum. Gerçi internette alternatif işler veya ek işler diye dolaştığınızda benzerlerini görüyorsunuzdur ama ben onlar gibi size makale yazma seti alın, satış ortaklığı anlaşması yapmak için şu kitabı alın, anket doldurun demiyorum. Bunların çok da getirisi olduğuna inanmıyorum. Benim önerilerim toplum yapımıza, yaygın alışkanlıklarımıza uyan öneriler.

El becerisi olan hanımlar için bir önerim var. Ucuza alın, ona farklılık katıp değerini artırın ve satın.  

Eskiden beri aile büyüklerimizin yaptığı bir iştir bu aslında. Basit bir ürünü, üzerine faklılıklar katarak daha şık ve çekici hale getirmek. Örneğin, sade bir triko kazağın üstüne boncuk, payet işleyerek onu abiye giysi gurubuna sokmak. Bunu sade dikilmiş elbiselerin üzerine de uygulayabilirsiniz. Eliniz iğne iplik tutuyorsa, biraz terzilikten, örgü örme işinden anlıyorsanız bu değişimleri yaratıcılığınızı da kullanarak yapabilirsiniz.                                                                                       
Hanımların gezmekten keyif aldıkları semt pazarları ham madde kaynağınız olabilir. Ya da ucuzluk mağazaları. Buralardan bulacağınız sade tasarım giyecekleri alıp istediğiniz gibi farklılaştırarak satabilirsiniz. Yalnız giyecek değil, masa örtüleri, tüller, aksesuarlar aklınıza gelecek, değerlendirebileceğiniz her eşyaya bunu uygulayabilirsiniz.
Ürettiklerinizi yakın çevrenize satabileceğiniz gibi, internet üzerinden de duyurup satışa çıkarabilirsiniz. Yaz aylarında yakın çevrenizde festivaller ve benzer etkinlikler oluyorsa, kermesler düzenleniyorsa buralarda da satma imkânını bulabilirsiniz. Hatta benimle iletişim kurup bir başka blogumda hazırladığım sanal vitrinde satışa çıkarabilirsiniz. Kolay gelsin.  


Şadan HERGÜNER