Translate

4 Nisan 2015 Cumartesi

ALTERNATİF İŞLER

İnternette dolaşırken bu konuyla ilgili pek çok yazı görmüşsünüzdür. Uzun içerikler, daha çok Avrupa ya da Amerika yaşamına uygun önerilerle karşılaşmışsınızdır. Ben farklı bir şey yapıp, bizim toplum yaşamımıza uygun, güncel ama ilginç önerileri kısa yazılarla size aktarmak istiyorum.

Uzun bir süredir özgür çalışan (freelance) olduğumdan her zaman yeni işler arayışındayım. Kendimce iş geliştirme çalışmaları yapıyorum. Blogum KAZANÇLI YAŞAM aracılığıyla bu araştırmaları sizlerle de paylaşacağım.  

İlk konum, bir Özgür Çalışan olarak yapabileceğiniz işlerden birini size önermek. Özellikle çalışmayıp evde olan kadınların boş zamanlarını kazanca çevirebileceği bir iş bu. Hatta becerisi olan erkek işsizlere de yeni bir seçenek.
İş hayatının zorlukları, yoğunluğu, uzun süreçli çalışmaları insanları bazı hizmetleri satın almaya mecbur kılıyor. Örneğin, ev yemekleri. Temiz, sağlıklı, çeşitli ve lezzetli yemek yaparım diyorsanız bu iş tam size göre. İster kendi evinizde ister anlaştığınız kişinin evinde bu işi yapabilirsiniz. Malzemeyi sizin mi, müşterinizin mi alacağı konusunu karşılıklı konuşur anlaşırsınız. Hatta zamanınız uygunsa bu işi tam gün çalışma haline çevirebilirsiniz. Anlaştığınız müşterinizin evine haftada bir gün gider, kendisiyle bir haftalık yemek listesi hazırlar ardından alışverişi yapıp bir haftalık (derin dondurucuda korunacak yemekler de yaparak) yemeği o gün hazırlar dolaba yerleştirirsiniz. Bu iş için aylık maaş üzerinden anlaşabilirsiniz.
Önce kendinize müşteriler bulun. İnternetten ilan verebilirsiniz. Yakın çevrenize duyurabilirsiniz. Kendinize bir yemek blogu yapıp verdiğiniz hizmeti, yemeklerinizin resimlerini, videolarını yayınlayabilirsiniz.
Haftanın kaç gününü çalışarak geçirmek istediğinizi belirleyip, müşteri sayısını ayarlarsınız. Haftada 4 gün çalışsanız, her müşteri ile 500-1000 TL maaş üzerinden anlaşsanız, kazancınız hiç de azımsanacak bir miktar olmaz. Haksız mıyım?
Benden önermesi, piyasada böyle bir ihtiyacın var olduğunu duyurması. Gerisi size kalıyor.

Şadan HERGÜNER