Translate

3 Nisan 2015 Cuma

PARA HARCAMAYI BİLMEK

Para! Olmazsa olmaz olan bir madde hayatımızda. Onsuz ne su alabilirsiniz ne ekmek. Şimdilik sadece aldığımız nefese yani havaya para ödemiyoruz. Ama zaten o da bizde kalmıyor. Aldığımız gibi geri veriyoruz. Bizim olacak her şeye bir bedel ödüyoruz. Kazandığımız her kuruşu, bir biçimde harcıyoruz.
Peki, hiç düşündünüz mü, parayı kazanmak mı zor yoksa harcamak mı? Yazımı okuyan pek çok kişinin, “Sen ne diyorsun? Tabiî ki kazanmak zor, paranın harcanması çok kolay.” dediğini duyar gibiyim. Benim bakış açımla soruya cevap vermek gerekirse, ben “Parayı harcamak zor.” derim. Özellikle büyük meblağları harcamak…
İsteyen her insan bir şekilde para kazanır. Eğitimlisi de eğitimsizi de. Önemli olan istemek ve çalışmaktır. Para kolay yoldan da kazanılır, emek vererek de. İş beğenerek, seçerek kazanıldığı gibi zorunluluk halinde her işi yaparak da kazanılır. Ya da uğraşmadan para kazanmak için farklı yollara başvurarak da! Yani isteyen herkes bir biçimde paralanır.
Para hayatımızı sürdürmek, hedeflerimize ulaşmak için kullandığımız bir araçtır. Onu hayatın amacı haline getirmek insanları yanlış yollara sürükleyebilir. O zaman para, huzur yerine huzursuzluk getirir. Amaç şeklinde kazanılan parayı harcamak zor olur, sürekli biriktirme yoluna gidilir. Bu da saplantılı bir yaşam demektir.
Para aynı zamanda kişinin kendine güvenini artırır. Sorumluluk sahibi olmasını sağlar. Tabi bu durumun ayırdında ise. Parası olan insanın aklı da çalışır. Onu en iyi şekilde kullanmak ve harcamak için. Yeni yatırımlar ve paylaşımlar yapmak için. Kazandığım hep benim olsun demeyen insan için parayı doğru kullanmak ve harcamak kolay değildir. Araştırma ister, bilinç ister, donanım ister. Kısacası kendini daha da geliştirme ister.
Zahmetsiz kolay yollardan kazanılan paraları harcayanlar bilinçli olmaya gerek duymazlar. Öğrendikleri onlara yeter. Zaten çevrelerinde yön verenleri çoktur. Akıllarını çalıştırmaları gerekmez. Bildiklerini tekrar ederler. Ta ki, yolun sonu gelene kadar.
İşte bu nedenlerden ötürü, “Para harcamak daha zordur.” inancındayım. Zorlanarak da kazansak, kolay da kazansak, para harcamak bilinçli olmayı gerektirir. Har vurup harman savurmayı değil. Devamlılığını sağlamak için harcamayı akıllıca yapmak gerekir. Özellikle emek verilerek kazanılan para, emek verilerek harcamayı gerekli kılar. Bence önemli olan, parayı kazanmaktan çok harcamayı bilmektir.

Şadan HERGÜNER