Translate

22 Eylül 2016 Perşembe

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE AÇILACAK EN KAZANÇLI İŞ

STANT AÇMAK

Bir alışveriş merkezinde küçük ölçekli de olsa bir iş sahibi olmak istiyorsanız stant açmayı
düşünebilirsiniz. Stantlar, mağazalara göre daha az sermaye ile açılabiliyor. Eğer iyi bir iş fikri bulabilirseniz, hedefe uygun bir AVM’ de ve iyi bir stant sunumuyla para kazanabilirsiniz. Aylık cirosu 60 bin ila 100 bin TL olan stantlar bulunuyor.

Öncelikle en çok satan ürün grubunun pasta, tatlı, börek, kek, simit ve poğaça gibi yiyecekler olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar alışveriş merkezinde dolaşırken, uzun süreli yemek seçiminden ziyade bu tür atıştırmalıkları tercih ediyorlar. Ya da hızlı yemek seçeneğine yöneliyorlar. Atıştırmalıkları, vitrinleri dolaşırken de yiyebiliyorlar. Hem daha ekonomik oluyor. O nedenle en karlı iş fikrinin bu tarz yiyeceklerden birine yoğunlaşmak olabileceğini söylemek olası.

Tatlı Yiyecek Stantları: Alışveriş merkezlerinde ilk olarak Waffle stantları ile başlayan bu akım sonradan milli tatlılarımıza yönelerek gelişmeye başladı. Künefe, lokma, makara, sütlü tatlılar, baklava ve dondurma. Her biri bizden lezzetler. Alışveriş yorgunluğuna ya da iş çıkışı bir vitrin dolaşma, etrafa bakınma yorgunluğuna iyi gelip enerji verecek bir seçenek. Türk insanının tatlıya düşkünlüğü de söz konusu olunca bir tatlı standı açmak akıllı olabilir. Üstelik bu ürünlerin kar oranı da yüksek. Kendi üretiminize dayalı tatlı satışı yapacağınız gibi bir markanın stant bayiliğini de alabilirsiniz. Önemli olan satacağınız ürünün hep aynı lezzette ve kalitede olması. Beğenilmesi ve talep görmesi… Tatlı stantları AVM’de her katta açılabiliyor.

Simit, Börek, Poğaça, Kek Stantları: Son 10 yıldır simit satan dükkânlar markalaşarak farklı bir akım geliştirdiler ülkemizde. Milli yiyeceğimiz başka bir tarz kazandı. Simidin yanında ev yapımı hamur işleri, kekler ve tatlı kurabiyeler de satılıyor. Bizim kuru pasta dediğimiz ürünler simitle beraber farklı bir atmosfer oluşturdu. İşte böyle bir stant açmak çok akıllıca bir seçim! Kahve ve çay stantlarının yanında konumlanınca daha da iyi olacaktır. Kendi yemek zevkimize
uygun ev yapımı lezzetindeki bu atıştırmalıkları kim sevmez k? Bir markadan bayilik alabileceğiniz gibi kendi markanızı oluşturabilirsiniz. Hatta küçük çapta başlayıp, önce evde üreterek yani ailece çalışarak bu işi yapmak mümkün gibi gözüküyor.  Yeme içme sektörü; kaliteli, temiz, lezzetli ve uygun fiyat seçeneğiyle ürün sunulduğunda her zaman kazandıran sektördür. AVM de yiyecek içecek katlarının yanı sıra diğer katlarda da kurulabilecek bir stant. Ev yapımı lezzetini sağladığınızda, standı bu içeriğe uygun hazırladığınızda şansınız yüksek olacaktır. 

Pilav Arabası ya da pilav büfesi Standı: AB standartları nedeniyle artık sokaklarda pilav – nohut satan arabalar yok. Ama alışveriş merkezlerinde ve caddelerde yeni nesil pilav büfeleri, stantları var. Milli yiyeceklerimizden olan pilav, nohut seçeneği markalaştı bile. Pilav arabaları alışveriş merkezlerinde farklı bir konseptle yerini almaya başladı. Hijyenik ve modern bir görünümle hazırlanacak stant sunumuyla bir pilav standı açabilirsiniz. Ya da kiosks ve corner konseptini deneyebilirsiniz. Bayilik alabileceğiniz gibi kendi yaptığınız ürünü de pazarlayabilirsiniz. Bu stantlar çoğunlukla yeme içme katlarında açıldığı için çok lezzetli bir ürün sunmanız gerekiyor çünkü rakiplerin sayısı fazla. Kar marjının % 30’ların üzerinde olduğu belirtiliyor. Malzemeniz kaliteli, tadı lezzetli olunca kendi üretiminizden iyi kazanç sağlayabilirsiniz. Doğru AVM, doğru konum, kaliteli ve hijyenik bir nostaljik sunumla pilav – nohut standınız müşterilerce beğenilecektir. Ne de olsa bizden bir lezzet.  

Şadan Hergüner